17 березня, 2013

Студенти-верстатники у національному центрі аерокосмічної підготовки

27 лютого у рамках співпраці кафедри процесів і обладнання механічної та фізико-технічної обробки Кременчуцького національного університету ім.. М.Остроградського з підприємствами м. Дніпропетровська, зокрема, ДП «Виробниче об’єднання «Південний машинобудівний завод» ім. О.Макарова, при підтримці Українського державного хіміко-технологічного університета (м. Дніпропетровськ) було організоване відвідування студентів 3-4 курсів спеціальності «Металорізальні верстати та системи» Національного центру аерокосмічної підготовки молоді ім. О.Макарова.

В рамках відвідування центру студенти не тільки детально ознайомилися із вітчизняним ракетобудуванням, знаним у всьому світі, а й прослухали ряд лекцій від співробітників центру, зокрема, начальника виставкового комплексу Володимира Павловича Скребницького та завідувача кафедрою ПОМФТО д-ра т.н., проф. Саленка Олександра Федоровича.

За 5 насичених годин активної роботи студенти мали змогу не тільки вивчити особливості будови ракет-носіїв С-20, С-22, «Зеніт», а і детально ознайомитися із принципом дії та будовою рідкопаливних ракетних двигунів, системами керування ракетоносієм, а й познайомитися із сучасними високотехнологічними матеріалами, які знаходять використання в авіаційній та ракетобудівній галузях. Оглядаючи побудовані Україною штучні супутники, призначені для виконання різних народногосподарських задач, відвідувачі мали змогу детально познайомитися із новими конструкційними матеріалами, зокрема, композитами, володіючими унікальними властивостями. Так, високу зацікавленість викликали стільникові панелі для сонячних батарей, які, до речі, активно обробляє і кафедра ПОМФТО, елементи обшивки негерметичних відсіків космічних апаратів, матеріали із «пам’яттю». Системи подачі рідкого палива, різні сопла, несучі системи супутників – більшість елементів цих пристроїв виготовляється із матеріалів, властивості та обосливості обробки яких нині вивчають студенти спеціальності «Металорізальні верстати та системи» в курсі «Механіка та оброблення композитів».
«Саме «високі технології» можуть стати для Україною рушійною силою, спроможною подолати кризова явища та вивести нашу державу вперед - вважає О.Саленко, - і саме композиційні матеріали, створені на основі функціонально-орієнтованого підходу можуть стати основою майбутніх конкурентоздатних конструкцій».

Нині навчальними планами підготовки бакалаврів-машинобудівників за зазначеною спеціалізацією курс механіки і оброблення композитів вивчається досить глибоко: лекції поєднані із практичними та лабораторними заняттями, під час яких студенти не тільки вивчають особливості фізико-механічних властивостей даного класу матеріалів, а і знайомляться із прийомами та методами обробки цих матеріалів, вивчають відповідне обладнання для реалізації прогресивних технологій. І це – головна задача сучасного інженера. Адже студенти, що навчаються зараз, прийдуть на підприємство через 2-3 роки, що, зважаючи на бурхливий розвиток технологій, і буде доречним на той час.

«Тепер ми не тільки володіємо знаннями, що отримали під час відвідування лекцій Олександра Федоровича, - каже один зі студентів групи, - а й на власні очі побачили конкретні вироби із цих матеріалів, відчули важливість даної науки, і маємо потужний стимул для поглиблення власних знань, Жаль, що в нашому місті не використовуються сучасні наукоємні технології в максимальному обсязі: ми готові їх запроваджувати».

Тож користь від відвідування Центру незаперечна. ТА й де ще студенти могли б потрапити до обтікача потужного ракетоносія, спроможного виконувати як космічні програми, так і нести бойове чергування у збройних силах Армії, відчути себе космонавтом або льотчиком–випробувальником, що сидить за штурвалом відомого Туполева.

А галерея відомих постатей в історії вітчизняного ракетобудування, фахівців, що творили історію та піднімали людство до зірок, дозволила поринути у часи, коли вихід за межі земної атмосфери здавався лише мрією. Але наполеглива праця сотень і тисяч спеціалістів, відданість своїй справі, професіоналізм і відповідальність створили диво – і донині у певних галузях освоєння космосу наша країна залишається поза конкуренцією.

«Наостанок хочеться зазначити, що це тільки перший крок у напрямку підвищення якості освіти та впровадження нових методів навчання. Ми активно відходимо від віртуалізації навчання, намагаємося перенести навчальний процес ближче до реальних, високотехнологічних підприємств. Це один із наших останніх проектів, підтримуваних Шановним паном ректором – Михайло Васильович із задоволенням надам нам транспорт для організації подібного заходу» - каже О.Саленко. – «Попереду відвідування та проведення лабораторного практику на підприємстві «МОТОРСІЧ» у м. Запоріжжі, на ДП «АНТОНОВ у м. Києві, куди плануємо направляти також і на виробничу практику кращих студентів. Запланована активна співпраця і з Агрегатним заводом м. Дніпропетровська, одна про форми співробітництва поговоримо за фактом. Звичайно, намагатимемося долучати студентів даної спеціальності до усіх передових технологій, адже сучасний інженер – це спеціаліст, здатний за прикладом Сайреса Сміта навіть на безлюдному острові створити умови для існування і вирішити будь-яку технічну задачу. Тоді і питань стосовно працевлаштування, і, відповідно, матеріальної винагороди за труд буде набагато менше», - переконаний Олександр Федорович.

Що ж, залишається побажати студентам наснаги та нових творчих здобутків, а також втілення у життя самих сміливих планів.


Cупутник СІЧ-1


Універсальний ракетоносій «ЗЕНІТ»


Супутник мішень


Проект «Морський старт»


Капілярне охолоджуване сопло – технологія, що не має конкуренції


«У нас є захист»


Загальне фото біля центру.